Yazılar

Çocuk istismarı ve çocuk tacizi
Aile, Çocuk, Çocuk Gelişim Uzmanı Hayrunnisa Dalbudak, Yazarlar

Çocuk istismarı ve çocuk tacizi

Çocuk tacizi ve çocuk istismarı bir çocuğa yetişkin tarafından fiziksel ve psikolojik olarak kötü davranılmasıdır.

Çocuğa olan bu muamele “Çocuğun sağlığını, fiziksel ve psikososyal gelişimini olumsuz etkileyen, bir yetişkin, toplum veya kötü idare tarafından bilerek ya da bilmeyerek uygulanan tüm davranışlar çocuğa kötü muameledir. Çocuklar bize emanet edilmiş varlıklardır. Emanetlerimize göz bebeğimiz gibi bakmalıyız ve onlara da korunma yollarını öğretmeliyiz.

Her çocuğumuzla yeniden biz de yeniden doğar, yürür, büyür ve adeta onlarla yer içeriz.
Son zamanlarda artarak devam eden çocuk taciz ve istismarları hep oldu ve maalesef olacaktır da. Bu kötü ruhlu, kötü düşünceli, kötü insanlarla tek tek toplum olarak ve devlet politikası olarak mücadele etmeliyiz. Bu çocuk tacizcisi ve istismarcılara karşı bir anne-baba olarak neler yapabiliriz ve nasıl korur ve onların kendilerini koruma adına neler yapabiliriz?

Özellikle bu Corona günlerinde eğitim ve öğretimin % 90’ı aileye, özelliklede annelere kalmıştır. Çocuklara verilecek bu tür eğitimde özellikle anne ve babanın tutumu aynı olmalıdır. Ailenin birliği ve beraberliği içinde çocuklarımızı bu tür tehlikelere karşı güzelce eğitebiliriz.

Çocuklarımıza bu tür eğitimi verirken onları bekleyen çevresel tehlikeleri güzel bir eğitim süzgecinden geçirerek vermeliyiz. Tanımadığı yabancılara karşı onları uyarmalıyız.

Bu tür eğitimi verirken çocuk psikolojisi içinde yerine göre onların seviyelerine inip anlatmalıyız. Onlar ilgisiz gibi görünse de aslında tertemiz beyinlerine her şeyi kayıt ederler. Çocuklarımıza bu tür eğitimleri ürküterek, korkutarak değil, severek şefkatle ve sabırla vermeliyiz.

Benzer Yazılar

Psikoterapi Dergisi 2020. Tüm Hakları Saklıdır.
error: İçerik korunmaktadır !