Yazılar

Kronik Yorgunluk
Aile Danışmanı Veysel Topuz, İş Dünyası, Sağlık

Kronik Yorgunluk

Kronik yorgunluk herhangi bir tıbbı nedenlerle açıklanamıyan ve altı aydan Fazla süre hissedilen AŞIRI YOGUNLUK olarak tanımlanan bir psikolojik hastalıktır. Kronik yorgunluğa sebep olan başlıca durumların başında depresyon gelmektedir. Yorgunluğun nedenleri araştırılırken doktorunuz tarafından tam kan testi, idrar tahlili, karaciğer enzimlerinin ölçülmesi ve tiroid fonksiyonlarının ölçümü gibi testler istenebilir. Eğer altta yatan başka bir hastalık yorgunluğa sebep oluyorsa bir an evvel tedaviye başlanması önerilmektedir. Bunun dışından kronik yorgunluğu tetikleyen bazı sebepler aşağıdaki gibidir.

Diyabet ve insülin direnci Böbrek üstü bezi problemleri Mineral ve vitamin eksiklikleri: D vitamini, B12 eksikliği
Anemi (Kansızlık) HIV ve EBV gibi viral hastalıklar Romatizmal hastalıklar Karaciğer ve böbrek hastalıkları Kolit gibi kronik bağırsak hastalıkları Depresyon ve anksiyete İş stres vs.

Kronik yorgunluğun belirtileri ile yorgunluk belirtileri birbirine oldukça benzerlik göstermektedir ve ayrımı zordur. Yorgunluk dinlenme ile kısa süre içinde geçerken, kronik yorgunluk teşhisi konulabilmesi için genellikle belirtilerin en az 6 ay süreyle devam etmesi gerekir. Kişi yataktan kalktığından bile kendini dinlenmiş hissetmiyorsa, hafıza sorunları yaşıyorsa ve konsantrasyon bozukluklarıyla karşı karşıyaysa bu kronik yorgunluğun habercisi olabilir. Aynı zamanda kronik yorgunluğu tetikleyen hastalıklarda klinik muayeneler
sonucunda ortaya çıkabiliyor. Kronik yorgunluğu tetikleyen bazı hastalıklar ise; lenf bezleri, eklem hastalıkları, baş ağrısı ve konsantrasyon bozuklukları da kronik yorgunluğu önemli derecede tetikleyebiliyor.

Egzersiz ve gün içindeki koşuşturmadan kaynaklı yorgunluklar genelde dinlenme ve 6 ila 8 saat arasında iyi bir uyku ile geçer. Fakat kronik yorgunluk, dinlenmeye rağmen 24 saatten uzun bir süre devam eder ve bu durum
tekrarlayan bir hal alarak 6 ay boyunca devam ederse mutlaka araştırılması gerekmektedir. Kronik yorgunluğun belirtileri aşağıdaki gibidir;

Konsantrasyon bozukluğu
Unutkanlık
Kas ağrısı
Boğaz ağrısı
Eklem ağrıları
Dinlendirmeyen uyku bozuklukları
Enerji kaybı
Bulantı
Kendine, işine ve yaşama karşı negatif tutumlar, huzursuzluk
Depresif bir ruh hali
Günlük aktivitelerde gerileme
En ufak bir fiziksel veya mental egzersiz sonrası kırgınlık, kötüleşme
Uykudan yorgun kalkma
Hiperaktivite
Konuşma güçlükleri
Bilinçte bulanıklık
Ayağa kalkarken sersemlik veya baş dönmesi
Yaygın kas ile eklem ağrıları şeklinde görülebilir.

Tedavi Yöntemleri
Kronik yorgunlukta hasta serancamesi son derece önem taşıyor. Çalıştığı işten, günlük aktivitesine kadar hastanın tüm öyküsü ve bu duruma yol açabileceği düşünülen rahatsızlıkları öğreniliyor. Yorgunluğun ne kadar süredir devam ettiği ve diğer tetikleyen unsurlar araştırılıyor.

Örneğin; hastanın bacaklarında şişlik varsa veya uzandığında nefesi daralıyorsa kalp hastalıklarından ya da idrarı az veya ağrılı oluyorsa böbrek hastalıklarından ya da kilo kaybı veya saç dökülmesi şikayeti varsa tiroid hastalıklarından şüphelenilebiliyor.

Yorgunluğun altında yatabilecek diğer sebeplerin olmadığı durumlarda, kronik yorgunluğun tedavisine psikiyatristler ve psikologlar eşliğinde başlanıyor. Kimi hastalar, uzman ekip eşliğinde yapılan terapi seanslarından oldukça fayda görüyor.

Kronik yorgunluk tedavisi bir takım yaşam tarzı değişikliklerini de içeriyor. 6 ila 8 saatlik düzenli uyku saatleri ve basit egzersiz hareketleri tedavinin bir parçası olabiliyor. Bunun yanı sıra, sağlıksız diyetler de kronik yorgunluğa sebep olan durumlardan biri olabiliyor.

Kimi diyetlerde yanlış, tek tip ve vücudun ihtiyacından az besin tüketilmesi kişinin günlük enerji ihtiyacını karşılamaya yetmediği için uzun sürede kronik yorgunluğa yol açabiliyor.

Kaynaklar:

*Serenay ÖZEN , Kronik yorgunluk sendromu,

* Acı badem hastanesi Araştırma grubu.

Benzer Yazılar

Psikoterapi Dergisi 2020. Tüm Hakları Saklıdır.
error: İçerik korunmaktadır !